Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen

advertise hereGalatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen  1886-1951

Ali Sami Yen, 20 Mayıs 1886 tarihinde İstanbul’un Kandilli semtinde dünyaya geldi. Yen soyadını sonradan aldı. Babası, ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Sami'ydi.

Galatasaray Lisesi'nde okuyan ve futbol oynayan Ali Sami Yen, 20 Ekim 1905 tarihinde Emin Bülend Serdaroğlu, Tahsin Nahit, Şehit Celal, Reşad Sirvani, Bekir Bircan, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Asım Tevfik Sonumut adlarında, sekiz okul arkadaşına önderlik ederek, Galatasaray Spor Kulübü’nü kurdu. Kulübün, 1 sicil numaralı ilk üyesi ve ilk başkanı olan Ali Sami Yen,1906’da, oynadıkları ilk maçta, takımda kaptanlık görei üstlendi. 1906 yılında Galatasaray Lisesini tamamladı.

Ali Sami Yen'in, Sarı-Kırmızılı kulübe önemli katkılarından biri de, 1911 yılında, Kalamış’da kulüp binasında, Galatasaray Müzesi’ni kurması oldu. Daha sonra mütareke yıllarında müze Galatasaray Lisesi'ne taşındı. Türkiye’nin ilk spor müzesi niteliğini taşımaktadır.

Galatasaray'da, 1905 - 1918 yılları arasında 13 sene, 1925'de de, 1 yıl olmak üzere, iki dönemde toplam, 14 yıl başkanlık hizmeti veren Ali Sami Yen, 27 Ocak 1921 tarihinde kurulan ve 8 Haziran 1922’de de resmi nitelik kazanan, ilk resmi Türk spor örgütü olan, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kuruluşunda, Burhan Felek ve Yusuf Ziya Öniş arasında yer aldı. TİCİ’de bir süre başkanlık yaptı. Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri olan Ali Sami Yen, yalnız sportif açıdan değil, aynı zamanda, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıtımı açısından da önem taşıyan 1924 Paris Olimpiyatları’nda, Türk kafilesinin lideriydi. 1926 - 1931 tarihleri arasında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin Başkanlığı görevini üstlendi.

1905 yılında yönettiği, Moda - Kadıköy karşılaşması nedeniyle, Yen'in, ilk Türk hakem olma ihtimali vardır.

Ali Sami Yen, Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak milli takımın başında bulundu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü olan Ali Sami Yen, Türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olarak anılmaktadır.

29 Haziran 1927 tarihinde Yen'in yazdığı, Türkiye'de futbolu bilimsel olarak kuralları ve ayrıntılarıyla ele alan ilk kitap olan “Futbolun Kitabı” adlı kitap basıldı.

29 Temmuz 1951 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybeden Ali Sami Yen, Feriköy mezarlığında toprağa verildi.

Futbola vedasından sonra, uzun seneler spor yöneticiliği ve hakemlik yapan, Türk futbolunun gelişimi ve ilerlemesi için uğraş veren Ali Sami Yen’in adı, 1964’de, Galatasaray’ın Mecidiyeköy’deki stadyumuna verildi.

Ali Sami Yen Fahriye hanım ile evli idi. Hiç çocukları olmadı.


MEHMET ALİ ARSLAN -İMPARATOR GAZETESİ
Advertisement
xx ()