Savaş Yurttaş

advertise here
Savaş Yurttaş, Türk oyuncudur.

İstanbul Üniversitesi'nden mezun olmadan önce, İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda, Sermet Çağan’ın Ayak Bacak Fabrikası adlı oyunu ile sanat hayatına başladı.

Ulvi Uraz Tiyatrosu, Türk Öğretmenler Sendikası Tiyatrosu, Ankara Halk Oyuncuları, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Birlik Tiyatrosu ve Ankara Ekin Tiyatrosu’nda görev alan Yurttaş, Türkiye’ye, 1970’li yıllarda TRT’de haber saati öncesinde yayınlanan "5 Dakika" programındaki Kavruk Hasan tiplemesiyle kendisini kitlelere sevdirdi.

TRT’de yayınlanan Bizimkiler dizisiyle üne kavuştu. Bu dizide canlandırdığı "Eskici Yengeç Hüseyin" tiplemesi ile sergilediği oyunculuk çok beğenildi ve tüm Türkiye'de çok sevildi.

Savaş Yurttaş, ayrıca 5 Dakika, Aziz Nesin'in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Yazlıkçılar ve Oğlum Adam Olacak adlı dizilerde rol aldı.

Sanatçı, bunların dışında Türk sinemasında ses getiren filmlerde de oynadı: Sürü, Yılanların Öcü, 72. Koğuş, Sarı Mersedes bunlardan bazılarıdır.

Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosunda; Devri Süleyman, 141. Basamak ve Teneke, Ankara Sanat Tiyatrosunda; Durant Bulvarı, 403. Kilometre, Heykel adlı oyunlardaki rolleriyle tiyatro dünyası izleyicilerinde önemli izler bıraktı.

1981 yılında sinema yazarlarının "En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü"nü alan oyuncu, en son 2001'de Şellale adlı filmde rol aldı.

Yakalandığı gırtlak kanseriyle nedeniyle  İngiltere’de tedavi gördü. Kanseri yenmekle beraber ses telleri zarar gördü. Buna rağmen oyunculuğu başarı ile sürdürdü. 

Yakalandığı akciğer kanseriyle tedavi gördüğü Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesinde 8 Nisan 2002 tarihinde 58 yaşında vefat etmiştir


MEHMET ALİ ARSLAN -İMPARATOR GAZETESİ
Advertisement
xx ()